Kurtyna w dół, czyli fotografowanie z lampą

Jak często korzystacie z lamp? Jakich trybów używacie najczęściej? Dziś pokaże Wam coś ciekawszego niż zwykłe błyskanie w za ciemnych pomieszczeniach! Mianowicie chodzi o synchronizację z drugą kurtyną. Z tą techniką zapoznał mnie wujek i od tamtej chwili uatrakcyjniam nią moje zdjęcia.

Kurtyna w górę — przedstawienie czas zacząć

Lustrzanki zazwyczaj są wyposażone w migawkę składającą się z dwóch elementów- lamelek, które poruszają się jedna za drugą. Pierwsza z nich ma za zadanie odkrycie matrycy aby ta zaczęła się naświetlać, druga odpowiada za zasłonięcie matrycy i zakończenie naświetlania. Moment wyzwolenia lampy błyskowej jest niezwykle ważny jeśli chodzi o wyniki powstałej fotografii. Jeśli lampa będzie synchronizowana na pierwszą kurtynę (lampa błyśnie przy otwarciu migawki) ruch zostanie zapisany przed fotografowanym obiektem.

Natomiast jeśli lampa błyśnie przy zamknięciu migawki (synchronizacja lampy na drugą kurtynę) ruch zostanie zapisany za fotografowanym obiektem.

Oto schemat, który ułatwi Ci zrozumienie tego zjawiska:

Jak zacząć?

W nowoczesnych aparatach tryb synchronizacji można ustawić na dwóch etapach:

  • Z poziomu aparatu
  • Z poziomu lampy

Częstym oznaczeniem synchronizacji jest charakterystyczny znak leżącej choinki, z zamalowanym ostatnim trójkątem

Zobacz również: Proste sposoby na lokalną zmianę balansu bieli

Ustawienie synchronizacji z poziomu body

O to kilka zdjęć z użyciem zsynchronizowanej lampy na drugą kurtynę:Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Backup... czyli archiwizowanie fotografii Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących 5 najczęstszych błędów przy pracy z Photoshopem [wideoporadnik] Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Czytelnicy pytają - bloger odpowiada Nowości w Photoshop CC w praktyce: narzędzie wypaczania perspektywy Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] GPS w fotografii podróżniczej - jak go dobrze wykorzystać? [poradnik] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać